2020 All-State Teams

BOYS

Mr. Maryland Basketball

Brandon Murray, Poly- Sr.

----------------------------------------------

1A/2A Schools (alpha order)

1st Team

Lincoln Ball- Williamsport, Sr.

Michael Gray- Lake Clifton, Sr.

Keyshawn Johnson- Fairmont Heights, Sr. 

Martaz Robinson- New Town, Sr.

Cameron Tweedy- Westlake, Sr.

 

2nd Team 

Andrew Mills- New Town, Sr.

Abdou Samb- Frederick Douglass, Jr. Darnell Snowden- Frederick Douglass, Sr.

Khiyon Washington- Southern AA, Sr.

Jacory Wilkes- Thomas Stone, So.

 

3rd Team

Jules Bikoy- Friendly, Sr.

Diante Dickerson- Col. Richardson, Sr. 

Marlon Lewis- Havre de Grace, Sr.

Antwuan Wilson- Wicomico, Jr.

Bryson Wilt- Southern Garrett, Sr.

 

Honorable Mention

Zaccheus Blackwell- Lake Clifton, Sr. 

Jayshaun Freeman- Kent County, Sr.

Eric Rowland- Lackey, Sr.

Rashaude Ohiokpehai- Surrattsville, Sr. 

Kendron Wayman- North Caroline, Sr.

3A/4A Schools (alpha order)

1st Team

Max Brooks- St. Charles, Sr.

Ryan Conway– Dulaney, Jr.

Corey Dyches- Potomac, Sr.

Justin Lewis- Poly, Sr.

Ronald Polite- Oxon Hill, Sr.

 

2nd Team

Rahim Ali- Poly, Sr.

Tremaine Chesley- St. Charles, Sr.  

Jao Ituka- Gaithersburg, Jr.

Quinton Mincy- Eleanor Roosevelt, Sr.

Trey Thomas- Wise, So.

 

3rd Team

Jomo Goins- Churchill, Sr.

John Godinez- Parkville, Sr.

Joemel McNair- Eleanor Roosevelt, Sr.  

Jordan Oates- Atholton, Sr.

Ryan Prather- Clarksburg, Jr.

 

Honorable Mention

Koby Baptiste- Parkdale, Sr.

Nick Carrington- City, Sr.

Drew Haueisen- Stephen Decatur, Sr.

Malik Holland- Oxon Hill, Sr.

Omar McGann- St. Charles, Sr

GIRLS

Ms. Maryland Basketball

Saylor Poffenbarger, Middletown - Jr. 

----------------------------------------------

1A/2A Schools (alpha order)

1st Team

Kensley Benjamin, Calvert- Sr.

Jenae Dublin- Gwynn Park- Sr.

Neah Henry- Forest Park, Jr.

Charia Robert- Pikesville, Sr.

Kristin Sterling- Pikesville, Jr.

 

2nd Team

Sam Foster- Oakdale, Sr.

Kayla Henderson- Coppin Academy, Sr. Afia Owusu-Mensah- CMIT Academy, Jr. Vanessa Schwarzmann- Largo, Sr.

Megan Shipley- Middletown, Jr.

 

3rd Team

Chantel Curry- Fallston, Sr.

Lexi Henderson- Smithsburg, Sr.  

Rachel Thiem- Liberty, Sr.

Nyshae Weaver- Coppin Academy, Jr. 

Emma Wivel- Ccatoctin, So.

 

Honorable Mention  

Aubrey Austin- Oakdale, Sr.

Zanai Barnett-Gay-CMIT North, So.  

Jillian Crawford- Fallston, So.

Hailee Fields- Bo Manor, Jr.

 

 

3A/4A Schools (alpha order)

1st Team

Patricia Anumgba- Paint Branch, Sr.

Anii Harris- Howard, Sr.

Kaniyah Harris- Flowers, Sr.

Parker Hill- Churchill, Jr. 

Nycera Pryor- Western, So.  

Dasia Townes- Poly, Sr.  

Satori Valentine- Mt. Hebron, Sr.

 

2nd Team

Rose Bubakar- Frederick, Jr.

Tiffany Hooker- Reservoir, Sr.

Saniha Jackson- River Hill, Sr.

Gabriel Johnson- Western, So.

Brittini Martin- Churchill, Sr.

Amani Watts- Old Mill, Fr.

Cache Wilson- Poly, Sr.

 

3rd Team

Toyin Allen- Great Mills, Sr.  

Ashlynn Burrows- South River, Sr. 

Kennedy Clark- River Hill, Sr.

Natalie Johnson- North Point, So.  

Marissa Sanchez-Henry- Howard, Sr. 

Amelia Saunders- Manchester Valley, Sr. Jazmine Washington- Oakland Mills, Sr. 

 

Honorable Mention

Kalani Corkeron- Wilde Lake, Sr.

Kyla Daniels- Great Mills, Sr.

Emily Griffith- Easton, Sr.

Lillian Harris- Westminster, Sr.

Myla Jeter- Easton, Sr.

Amourie Porter- Glen Burnie, Fr.

Gabby Scott- Howard, Jr.

Anhyia Smith- River Hill, So.

Mia Smith- Clarksburg, So.

Jada Thornton- Gaithersburg, Sr.

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon

StatGeek